نمایشگاه بین المللی کتاب تهران

خواندن توانستن است

شرکت چاپ و انتشارات اوقاف از 158 عنوان کتاب در بخش ناشران عمومی  با شش موضوع کلیات، دین، ادبیات، فلسفه، تاریخ  و هنر خبر داد

 ( شبستان، راهرو 21 غرفه32 )

نمایشگاه بین المللی کتاب تهران

قدرت اله جنگروی مدیر عامل شرکت چاپ و انتشارات در آستانه بیست و دومین نمایشگاه بین المللی کتاب تهران با تاکید بر اهمیت کتابخوانی در دین مبین اسلام به معجزه پیامبر اکرم (ص) قرآن کریم اشاره و همچنین به جایگاه خواندن در سخن پروردگار آنگاه که می فرماید «ن و القلم و ما یسطرون» سوگند به قلم و آنچه می نویسد سخن آغاز نمود.

ایشان با اذعان به اینکه نمایشگاه کتاب یکی از رخدادهای مهم فرهنگی کشور است و در تمام این سال‏ها با رویکردهای مختلف که اغلب مرتبط با حوزه‏های فرهنگی، اقتصادی، اجتماعی و حتی سیاسی بوده‏اند با حضور ناشران داخلی و خارجی و میلیون‏ها بازدیدکننده برپا شده است.

در واقع نمایشگاه کتاب مکانی است که در آن کلیه کنشگران فرهنگی اعم از مترجم، نویسنده، ناشر و مخاطبان فرهنگی گرد هم آمده و از خواسته ها، انتظارات و دیدگاه‌های یکدیگر آگاهی یافته و به شکلی پاسخ گوی نیازها و خواسته‏های یکدیگر هستند.

این امر موجب  شده علاوه بر امکان تبادل تجارب نمایشگاهی و بررسی افکار مختلف و مذاکرات بین ناشران، صنعت چاپ و نشر، تجهیزات کتابخانه ای، بازرگانی، حرفه ها و مشاغل مرتبط با این حوزه در نمایشگاه رونق بگیرد.

با توجه به این که کتاب مهم ترین عامل رشد و پویایی جوامع بشری است و در جهان به هم پیوسته امروز، به مثابه سالم ترین و رایج ترین وسیله برای شناخت متقابل فرهنگ ها و اندیشه هاست، بررسی مسایل مرتبط با موضوع کتاب در ایران و کشورهای دیگر از اهمیت زیادی برخوردار است.

قدرت اله جنگروی با بیان اینکه ناگفته نماند متاسفانه در شروع سال جدید و همزمانی آن با نمایشگاه بین المللی کتاب  به دلیل مشکلات عدیده و نوسانات شدید قیمت کاغذ و مواد اولیه  با چالش جدی در تامین مواد روبه رو هستیم گفت: این انزوای صنعت چاپ باعث تعطیلی چاپخانه ها خواهد شد و آنچه مانع این سکون و فروپاشی است نیاز به هم اندیشی مسئولین دارد.

ایشان در آخر با بیان حدیثی از حضرت علی (ع) در زمینه علم‌آموزی و مطالعه خطاب به انسان مومن «علم و ادب بهای جان توست پس در فراگیری علم و دانش و مطالعه پیرامون آن دو، کوشا باش و هرچه بر علم، آگاهی و ادب تو افزوده شود، قدرو منزلت تو بیشتر می‌شود سخن خویش را پایان داد.