تایپ / تایپ 10 انگشتی

تایپ چیست ؟

در عصری که زندگی می کنیم این مهارت به مهارتی بسیار مهم تبدیل شده است دیگر کمتر کسی پیدا می شود که روزانه با این مهارت و کامپیوتر سرکار ندارد؛ یادگیری این مهارت نه تنها باعث پیشرفت چشمگیر تایپتان می شود بلکه شما را در فرا گیری سایر مهارت های کامپیوتر نیز یاری می کند. امروزه اکثر افراد از تایپ ده انگشتی برای انجام کارهای خود استفاده می کنند . که عبارت است از تایپی که در آن هر کلید را تنها یک انگشت می‌فشارد و هر انگشت وظیفه فشردن چند کلید را دارد. در این مدل باید بدون نگاه کردن به صفحه‌ کلید و رعایت قواعد آن صورت پذیرد. در این مدل سرعت ما افزایش پیدا می کند.

ماشین تحریر

تایپ / تایپ 10 انگشتی

ماشین تحریر که در ایران قدیم به آن چرخ تحریر می گفتند، یک ماشین مکانیکی یا الکتریکی برای تایپ‌کردن است که می‌توان با فشردن کلیدهای آن، حروف الفبا و سایر نویسه‌ها مانند نقطه، خط فاصله، رقم و غیره را روی کاغذی که در آن قرار داده می‌شود، به صورت مستقیم چاپ کرد.

از سال ۱۸۷۰، که این دستگاه معرفی شد، تا اواخر سده بیستم، ماشین تحریر یکی از ابزارهای جدانشدنی دفاتر و ادارات و مشاغل مرتبط با نوشتن بود. از دهه ۱۹۸۰ به‌بعد، کم‌کم نرم‌افزارهای ویرایش‌گر متن که بر روی رایانه شخصی اجرا می‌شدند، باعث خروج ماشین‌های تحریر از بازار شدند. ماشین تحریر دستگاهی بود که در ورود زنان به دنیای کار و استقلال و خودکفابی آنان نقش مهمی داشت و ماجراهایی پیچیده را رقم زد.

شرکت‌های بزرگ سازندهٔ ماشین تحریر عبارت بودند از رمینگتون و پسران، آی‌بی‌ام، امپریال تایپ‌رایترز، شرکت ماشین‌تحریر الیور، اُلیوِتی، اسمیت کورونا و شرکت آندروود.

گابریل گارسیا مارکز، نویسندهٔ نامدار کلمبیایی و خالق رمان صد سال تنهایی، از ماشین تحریر به‌عنوان «اسلحهٔ من» یاد می‌کرد. نویسندگان و هنرمندانی مانند وودی آلن، پل استر و مارتین اسکورسیزی هنوز هم با ماشین تحریر می‌نویسند.

سرعت تایپ خوب

یک سرعت تایپ خوب چقدر باید باشد ؟! تا حالا این سوال را از خود پرسیده اید؟ چگونه سرعت تایپ را محاسبه می کنند؟
یک تایپیست در تایپ کردن سرعتی چند برابر افراد عادی را دارد. سرعت شما باید چند کلمه در دقیقه باشد تا به فرد ماهر تبدیل شوید. کاربران عادی و حرفه ای که با تایپ ده انگشتی آشنایی ندارند معمولا در بهترین حالت، توانایی زدن ۳۸ تا ۴۰ کلمه در دقیقه را دارند.

سرعت خوب و ایده آل برای افراد عادی باید بیشتر از ۵۰ کلمه در دقیقه باشد اما برای افرادی که بصورت حرفه ای با کامپیوتر کار می کنند این عدد باید بالاتر شود بین ۶۵ تا ۷۵ کلمه در دقیقه.اگر بیشتر از ۴۰ کلمه در دقیقه می زنید بازهم یک تایپیست خوب هستید. در نظر داشته باشید که باید بدون نگاه کردن به کیبورد بتوانید این کار را بکنید و به این اعداد برسید.

سریعترین تایپیست جهان کیست ؟

سریعترین تایپیست جهان کسی نیست جز Sean Wrona  اهل یتاکا شهری در شهرستان تامپکینز ایالت نیویورک است. او رکورد جهانی سریعترین تایپیست کیبورد استاندارد QWERTY  را داراست Sean Wrona می تواند ۲۵۶ کلمه در دقیقه بنویسد. این فوق العاده است.
همچنین خانم باربارا بلک برن اهل شهر سیلم ( پایتخت ایالت اوریگن ) رکورد سریعترین تایپیست را در گینس رو به نام خود ثبت کرده است . او توانسته است ۱۵۰ کلمه در هر دقیقه آن هم به مدت پنجاه دقیقه را بنویسد، خانم بلک برن طی مدت پنجاه دقیقه به صورت مداوم تایپ کرده است و به طور متوسط در هر دقیقه ۱۵۰ کلمه زده است. در واقع در هر ثانیه حداقل ۲ کلمه را زده است.

تایپ ده انگشتی

تایپ / تایپ 10 انگشتی

تایپ ده‌انگشتی یا تایپ سریع یا تایپ لمسی (به انگلیسی: Touch typing) نوعی مهارت است که در ماشین‌نویسی، تبدیل اسناد به حالت الکترونیکی و نویسندگی کاربرد دارد.

در تایپ ده‌انگشتی بدون دیدن صفحه‌کلید و معمولا با به‌کارگیری تمام انگشت‌ها و قواعد خاص خود صورت می‌پذیرد. تایپ ده‌انگشتی از پیش‌نیازهای دریافت گواهی ماشین‌نویسی است. پیش از عصر تایپ رایانه‌ای و در روزگار کار با ماشین تحریر، مهارت ماشین نویسی سریع و بدون غلط املائی امر بسیار مهمی بود زیرا در استفاده از ماشین تحریر امکان درست کردن غلط‌ها پس از اشتباه نیست. سرعت تایپ به هنگام یادداشت‌ برداری و نوشتن صورت جلسات هم اهمیت دارد.

آموزش تایپ ده انگشتی:

https://fa.wikipedia.org/wiki/%D8%AA%D8%A7%DB%8C%D9%BE_%D8%AF%D9%87%E2%80%8C%D8%A7%D9%86%DA%AF%D8%B4%D8%AA%DB%8C

معرفی یک نرم‌افزار تایپ

برای تمرین به صورت آفلاین می‌توانید از Rapidtyping استفاده نمایید. برای گرفتن نرم‌افزار به وبسایت www.rapidtyping.com رفته و طبق دستورالعمل آن را فعال کنید. وقتی وبسایت بارگذاری شد دکمه سبز Rapidtyping را فشرده و روی لینک دانلود کلیک کنید.اگر هشدار امنیت بارگیری ظاهر شد روی گزینه ذخیره کلیک کرده و مکان فایل را تنظیم کنید. حال فایل ذخیره شده را پیدا کرده و مراحل فعالسازی را روی سیستم خود دنبال کنید.

این برنامه نیز همانند typingweb تمریناتی را برای بهبود مهارت ارائه می‌دهد با این تفاوت که نیاز به اتصال به اینترنت ندارد. در پایان خاطرنشان می‌کنیم اگر مدتهاست تایپ دو انگشتی انجام می‌دهید در ابتدا تایپ لمسی را غیرعادی و کند خواهید یافت. اما نگران نباشید بعد از مدتی تمرین سرعت شما بیشتر می شود اما باید همواره صبور باشید.

آشنایی با ماکروسافت ورد

تایپ / تایپ 10 انگشتی

مایکروسافت آفیس ورد (Microsoft Office Word) از مجموعه نرم افزارهای آفیس و یکی از مهارت های هفتگانه ICDL است و همچنین از بهترین و پرکاربردین برنامه های واژه پرداز موجود در بازار است که برای تایپ ، ویرایش و صفحه آرایی متون ، مقاله و کتاب است به همین دلیل است که تمام کارمندان اداری و همچنین دانشجوها باید با ورد آشنایی لازم را داشته باشند.

نرم افزاری که در اکثر ادارات و شرکت ها برای تایپ استفاده می شود، نرم افزار Word است. و این نرم افزار بخاطر قابلیت های ویژه آن یکی از بهترین نرم افزار های اداری می باشد.

فرض کنید میخواهید یک مقاله یا یک نامه بنویسید. و به صورت تایپی درآورید ، قطعا بهترین نرم افزار تایپ برنامه Word است.

اگر شما شروع به نوشتن یک کتاب کردید. کتابی که از زمان شروع تا انتها باید خط به خط، بار ها و بارها ویرایش گردد. خب، بهترین نرم افزار برای تایپ یک کتاپ چیست ؟ حتما پس از کمی جستجو و سرچ در گوگل خواهید فهمید، هیچ نرم افزاری بهتر از ورد نیست. خوب است بدانید که اکثر کتاب های الکترونیکی در وهله اول به کمک نرم افزار Word نگاشته می شوند و در انتها با پسوند PDF ذخیره می گردند.

حال به امکانات نرم افزار ورد برای تایپ و ویرایش فایل های متنی میپردازیم. از آنجا که امکانات نرم افزار ورد بسیار زیاد است، در این مقاله، فقط به مهمترین آن ها اشاره خواهیم کرد.

امکان ذخیره سازی فایل های های متنی بصورت PDF و سایر فایل های مرتبط متنی مثل  HTML، TEXT .
امکان انتشار مستقیم متن از داخل پنجره نرم افزار ورد. شما می تونید اسناد خود را برای دوستان خود ایمیل کرده یا در صفحات وبلاگ منتشر کنید.
امکان اضافه کردن تصاویر و اشکال مختلف به متن. شما این کار را فقط با چند کلیک ساده می توانید انجام دهید.
امکان اضافه کردن جداول و فرم سازی قابلیت اضافه کردن فرمول های از قبل آماده شده، به متن. و یا فرمول نویسی برای معادلات دلخواه قدرت ویرایش همه جانبه متون. شما با کمک این نرم افزار می توانید از فونت های مختلف، رنگ های متفاوت، سایز های دلخواه و بسیار امکانت دیگر استفاده نمایید.

۴ نرم‌افزار حیاتی مخصوص تایپ کردن در ویندوز

۱- wordweb

اگر به طور مرتب و طولانی تایپ می‌کنید، می‌توانید برای بهتر و راحت تایپ کردن از چند اپلیکیشن خوب در ویندوز استفاده کنید. در ادامه با بهترین اپلیکیشن‌های مخصوص تایپ کردن آشنا می‌شوید.تایپ / تایپ 10 انگشتی

به دلیل آسان بودن در نحوه استفاده و وجود راه‌های میانبر، WordWeb یکی از پرکاربردترین و ساده‌ترین دیکشنری‌ها برای استفاده است. شما می‌توانید برای آسان اجرا شدن این اپلیکیشن از یک کلید فوری بهره ببرید.

برای مثال می‌توانید از ترکیب دکمه‌های Alt+W و یا از (دکمه وسط ماوس)+Alt استفاده کنید. در صورت نیاز به جستجو در اینترنت، کافی است آن را های‌لایت کنید و از کلید‌های میانبر استفاده کنید تا نتایج جستجو کلمه مورد نظر در دیکشنری نمایان شود.

علاوه بر معنی‌های استخراج شده از این اپلیکیشن، می‌توانید از منابع دیگر همچون مترادف‌ها، متضاد‌ها و هم‌خانواده‌ها استفاده کنید. جالب‌ترین بخش آن، قسمت «Nearest» است که علاوه بر آنچه شما در حال تایپ آن هستید، کلمه‌های مشابه به کلمه شما را نیز به نمایش می‌گذارد. مشاهده کاربردهای مختلف یک لغت و معانی مختلف آن، خالی از لطف نیست.

اپلیکیشن WordWeb را می‌توانید از این لینک دانلود کنید.

۲- dittoتایپ تایپ 10 انگشتی

زمانی که در حال تایپ یک متن و یا مشغول جابه‌جا کردن کلمه‌ها هستید، ممکن است نیاز به کپی پیست کردن تعدادی زیادی از کلمه‌ها از جایی به جای دیگر باشید.برای ساده شدن انجام این امور، استفاده از Ditto ضروری است. این اپلیکیشن یکی از ۳ انتخاب برتر در زمینه مدیریت کلیپ‌بورد برای ویندوز است.

این اپلیکیشن به عنوان یک مدیریت کلیپ‌بورد، تمامی متن‌های کپی شده شما را حفظ می‌کند. اما Ditto به این ویژگی محدود نمی‌شود، بلکه دارای مجموعه‌ای از ویژگی‌های قدرتمند است که بهترین آن ذخیره‌سازی و گروه‌بندی اطلاعات برای استفاده در زمان‌های دلخواه است.

بعلاوه، این اپلیکیشن قادر است اطلاعات ذخیره شده را در کامپیوتر‌ها همگام (Sync) کند، در نتیجه می‌توانید از همان اطلاعات، در خانه و محل کار استفاده کنید. یک ویژگی عالی دیگر آن که اکثر اپلیکیشن‌ها از داشتن آن بی‌بهره‌اند، جستجوی قوی آن است که توانایی جستجو در ۹۹۹ متن ممکن ذخیره شده توسط شما را دارد.همانند اپلیکیشن WordWeb، استفاده از کلید‌های میانبر برای وارد کردن متن‌های کپی شده بسیار کارآمد است. برای مثال می‌توانید از ترکیب (عدد)+Alt+Ctrl برای بازگرداندن متن کپی شده نسبت به تاخر آن، استفاده نمایید.

اپلیکیشن Ditto را می‌توانید از این لینک دانلود کنید.

۳- TinySpell

تایپ / تایپ 10 انگشتی

اگر از نرم‌افزار‌هایی همچون Microsoft Word یا Word Processors استفاده می‌کنید، حتما متوجه کلمه‌هایی که با غلط املایی تایپ شده و توسط خط قرمز زیر آن متمایز شده، خواهید شد. بهترین راه برای داشتن چنین قابلیتی در اپلیکیشنی که در آن تایپ می‌کنید، نرم‌افزار tinySpell است. این اپلیکیشن، یک برنامه کم حجم است که کلمات را از لحاظ املایی به سرعت بررسی می‌کند.

متاسفانه در این اپلیکیشن گزینه‌ای برای کشیده شدن خط قرمز زیر کلمه غلط موجود نیست. اما به جای آن اگر خطایی از جانب شما رخ دهد، اپلیکیشن با صدای بوق و تغییر رنگ گوشه پایین-سمت راست صفحه به رنگ زرد، شما را آگاه می‌سازد.

با شنیدن صدای بوق، دکمه Left-Shift را بزنید تا پیشنهاد‌های جایگزین برای لغت اشتباه که به صورت های‌لایت در بالای پنجره و یا بالای لغت به نمایش در‌می‌آید را مشاهده کنید. در لیست کرکره‌ای نیز، شما می‌توانید پیشنهاداتی را برای جایگزین کردن کلمه پیدا کنید. استفاده از آن آسان و بسیار سریع است. اگرچه لازم به ذکر است که با صدای بوق نیز می‌توانید در همان ابتدا لغت غلط را اصلاح نمایید.

و یک حقیقت جالب: اپلیکیشن tinySpell، نام خود را به عنوان یک کلمه معتبر نمی‌شناسد، پس هر زمان که در حال صحبت با یک نفر راجع به این اپلیکیشن هستید، صدای بوق آن به صدا در‌خواهد آمد. (البته شما می‌توانید این کلمه را به دیکشنری اضافه نمایید.)

اپلیکیشن tinySpell را می‌توانید از این لینک دانلود نمایید.

۴- PhraseExpress

تایپ تایپ 10 انگشتی

برخی از عبارات یا کلمه‌های طولانی وجود دارند که غالبا از آن‌ها استفاده می‌کنید. بهترین شیوه برای صرفه‌جویی در وقت، استفاده از یک ابزار بسط دهنده متن است. مناسب‌ترین برنامه جایگزین‌کننده متن، PhraseExpress است.

برای کاربران حرفه‌ای توصیه می‌شود تا پیش از کار کردن با PhraseExpress، عبارت‌های متداول خود را در آن تنظیم کنند. بسیاری از کاربران این نرم‌افزار، ترجیح می‌دهند زمانی که از تایپ کردن تکه‌ای از یک متن برای دفعات متعدد خسته می‌شوند، از یک میانبر گسترش متن استفاده کنند.

برای مثال اگر اغلب نیازمند نوشتن آدرس خود هستید، می‌توانید از یک میانبر مانند «adrs» استفاده کنید تا با تایپ کردن آن، آدرس کامل شما ظاهر گردد. اما برای عبارت‌هایی همانند تشکر کردن یا بیان احساسات چندان نیازی به استفاده از میانبر وجود ندارد. به طور خلاصه می‌توان گفت، باید زمانی از PhraseExpress استفاده کنید که کلمه میانبر برای شما آشنا و استفاده از آن آسان باشد و علتی برای قرار دادن میانبر برای هر عبارتی که از آن غالبا استفاده می‌کنید وجود ندارد.

اپلیکیشن PhraseExpress را می‌توانید از این لینک دانلود نمایید.

انجام خدمات تایپ در شرکت چاپ و انتشارات

شرکت چاپ و انتشارات با بهره گیری از به روز ترین دستگاه ها و ماشین آلات چاپ روز دنیا آماده ارائه خدمات در عالی ترین سطح ممکن می باشد.

از مرحله آماده کردن فایل توسط تایپیست، اخذ شابک، فیپا و مجوز ارشاد، صفحه بندی و تهیه اوزالید، تایید اوزالید توسط نویسنده، تهیه زینک، چاپ کتاب، صحافی البته مراحل بالا را هر نویسنده ای میتواند طی کند ولی اگر کار خود را به شرکتی بسپارید که تمامی مراحل بالا را در یک مجموعه انجام دهد مسلما در انجام کارها تسریع میشود

گاهی نویسندگان عزیز در خواست دارند تا نوشته های ارزشمند ایشان با رعایت قوانین ادبی و به دور از هر اشکالی تایپ شود که ما در این مجموعه این امر را امکان پذیر کرده ایم. مطالب شما در کمترین زمان و با کیفیت هر چه تمام تر تایپ میشود تا آماده ی مرحله بعد یعنی صفحه آرایی شود. خدمت تایپ در این شرکت توسط ماهرترین افراد با رعایت کامل اصول و دستور زبان فارسی و در سریع ترین زمان ممکن می باشد.

سفارش آنلاین       |           صفحه ارتباط با ما

 

 

 

 

به این مطلب رای دهید
[مجموع: ۲ میانگین: ۵]

یک پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *