لمینت

لمینت

لمینت در چاپ توصیه می شود زیرا که در طرح های چاپ شده ممکن است بدلایل محیطی مختلفی آسیب پذیر باشند، به همین دلیل نیاز به یک روکش محافظ دارند. یکی از روش‌های بسیار مهم به منظور محافظت از طرح چاپ شده، این روش می باشد. لمینت جنسی از PVC دارد و معنای واژه آن در انگلیسی به معنی لایه لایه کردن است.

استفاده از این روکش به معنای چاپ لمینت نیست بلکه به این صورت است که پس از چاپ دیجیتال طرح روی متریال مخصوص به خود، با استفاده از یک لایه PVC با دستگاه  روی طرح مورد نظر پرس می‌شود که در عرض‌های مختلف تا 150 سانتی متر ارائه می‌گردد.

به عبارتی دیگر این کار به این معنی است که لایه نازکی با ضخامت‌های گوناگون یک رو یا دوروی متریال چاپی چسبانده می‌شود که آن را در برابر انواع آسیب ها از قبیل چروک و لوله شدن، لک‌ و سیاه شدگی، رنگ پریدگی، خط و خش و چربی، پاره شدن، اثر انگشت و عوامل محیطی مانند تابش نور آفتاب، رطوبت، باد، باران، تغییرات دما ناشی از سرما و گرما محافظت می‌کند.

این روش بر شدت و ثبات رنگ، براق یا مات کردن سطح محصولات چاپی نیز تاثیر به سزایی دارد. با استفاده از این روش آثار چاپی از تمامی این مزایا با هزینه و قیمتی پایین بهره‌مند می‌شوند.

چاپ و لمینت کردن از لحاظ روش‌ها و فرآیندهای در شرکت چاپ و انتشارات به انواع سرد مات، سرد براق، ویژه مات، گرم مات، گرم براق، ضد خش و ضد خش مخصوص کف طبقه بندی می‌شود.

لمینت

انواع لمینت پس از چاپ

انواع آن از لحاظ نوع فرآیند و کاربرد به انواع زیر تقسیم می‌شود.

 •  ویژه مات
 •  ضد خش
 • ضد خش کف
 • گرم مات
 • گرم براق
 •  سرد مات
 • سرد براق

تفاوت بین لمینت حرارتی و سرد چیست؟

لمینت

لمینت دو نوع است: گرم و  سرد

در نوع گرم و حرارتی پوشش PVC زمانی بر روی سطح چسبیده می‌شود که به آن گرما دهیم و بدون حرارت به هیچ کاغذی نخواهند چسبید. پس ابتدا با کمک دستگاه، آن را گرم کرده و سپس آن را روی کاغذ می‌چسبانیم. لمینت گرم به صورت مات یا براق، یک رو یا دو رو معمولا برای چاپ‌های با ابعاد بزرگ، پوستر، بنر، پلات و … استفاده می‌شود.

اما نوع سرد آن معادل کار سلفون کشی است که نسبت به نوع گرم نازکتر، ظریفتر و گران تر است. در این روش لایه بسیار نازک پلاستیکی بدون حرارت هم به هر سطحی پرس می‌شود این نوع را هم با کمک دستگاه اما بدون گرم کردن هیتر دستگاه به کاغذ اعمال می‌کنیم. لمینت سرد از نظر ظاهری و بصری جلوه‌ی زیباتر و بهتری دارد و برای حفاظت از سطح چاپ شده و ایجاد جلوه هنری، روکش جعبه‌های تزئینی با لمینت و … مورد استفاده قرار می‌گیرد.

نوع گرم سفت تر و سخت تر بوده و انعطاف پذیری آن نسبت ‏به نوع سرد کمتر است و به راحتی خم نمی‌شود و در اثر خم شدن می‌شکند اما نوع سرد انعطاف‌پذیری زیادی دارد و شکسته نمی‌شود.

جنس لمینت، ابعاد، گرماژ و ماندگاری آن

جنس آن از PVC است و طرح‌های چاپ شده تا عرض 150 سانتی متر را می‌توان لمینت کرد.

ضخامت آن از 50 تا 700 میکرون متفاوت است.

استفاده از این روکش بر روی متریال های چاپ شده باعث افزایش مقاومت و ماندگاری آن متریال می گردد و همچنین روکش گرم و سرد دارای ماندگاری بالایی است.

کاربرد لمینت و موارد مصرف آن

لمینت

 • استفاده از این روکش در صنعت بسته‌بندی، کاتالوگ، بروشور، کارت ویزیت، پوستر ، بنر و …
 • استفاده در جلد کتاب‌هایی با جلد نرم
 • کاربرد این روکش زمانی که می‌خواهیم چاپ را در فضای خارجی مورد استفاده قرار دهیم
 • استفاده از روکش محافظ برای متریال‌هایی که در معرض تماس زیاد با دست هستند
 • استفاده از روکش سرد یا گرم برای محصولات چاپی که در معرض خط و خش و سایش هستند
 • استفاده از روکش براق برای کارهای چاپ شده در معرض آب و رطوبت
 • استفاده از نوع سرد برای کارهای هنری و تزئینی که نیاز به جلوه بصری زیادی دارد
 • استفاده برای براق کردن یا مات کردن سطح کار در برابر بازتاب نور

مزایای لمینت پس از چاپ

 • افزایش دوام، استحکام و حفاظت از سطح چاپ شده با افزایش ضخامت آن
 • پاک کردن آسان متریال از کثیفی، آلودگی و گرد وغبار
 • جلوگیری از کثیف شدن و اثر انگشت روی طرح چاپ شده
 • ایجاد شفافیت و غنای رنگ بر روی هر محصولی
 • زنده تر و شاداب تر نشان دادن رنگ چاپی
 • بالا بردن طول عمر طرح چاپ شده در مدت زمان طولانی
 • سریع‌ترین و ساده‌ترین روش‌ محافظت از کار چاپی
 • افزایش دوام، مقاومت و ماندگاری جوهر بر روی سطح چاپ شده در برابر تابش آفتاب، آب، رطوبت، پاره شدن، چین و چروک، لک، سیاه شدن، رنگ پریدگی و چربی
 • ایجاد جلای بیشتر و بهبود شدت رنگ‌ها و با ثبات ماندن آن
 • افزایش کیفیت کار چاپ شده
 • محافظت از مرکب چاپ شده در برابر آسیب‌دیدگی، سایش، خراشیدگی و سایر آسیب‌های احتمالی
 • جلوگيري از جمع و لوله شدن سطح چاپ شده

مراحل تولید لمینت و نحوه نصب آن

 • نوع گرم
  در این نوع روکش چسب روی لمینت هنگامی که در معرض حرارت قرار می‌گیرد، فعال می‌شود. این چسب هنگامی که کار چاپی از درون دستگاه لمینت عبور می‌کند روی کار می‌چسبد. البته کار را می‌توان به صورت یک رو یا دو رو نیز لمینت کرد. در بسیاری از موارد به‌طور معمول نیازی به لمینت کردن پشت کار وجود ندارد.
 • نوع سرد
  برای لمینت سرد از حرارت جهت لمینت کردن کار استفاده نمی‌شود. روی لمینت در این روش رول لمینت دارای سطحی چسبناک است که در تماس با سطح کار چاپ شده به آن چسبیده و پرس می‌شود. این روش برای لمینت کردن محصولات چاپی ظریف و نازک که حرارت به آن‌ها آسیب می‌رساند بسیار مناسب است.

نحوه سفارش 

برای سفارش لمینت پس از چاپ لازم است فایلی که مشتری ارسال می کند با فرمت‌های Tiff و PSD به صورت لایه بسته باشد. زمان تحویل سفارش از یک ساعت تا یک روز با توجه به نوع کار تعیین شده و به مشتری اعلام می‌گردد.

نحوه ارسال

ارسال لمینت پس از چاپ به تمام نقاط تهران با استفاده از آژانس، خدمات حمل و نقل اینترنتی و پیک موتوری انجام می‌گیرد و همچنین ارسال به کلیه شهرهای جهان و ایران از طریق زمینی، دریایی و هوایی امکان پذیر است.

قیمت

قیمت بر اساس ابعاد، ضخامت، نوع جنس و نوع لمینت محاسبه می‌گردد.

چاپ

لمینت

لمینت برای حفظ آثار چاپی به کار می رود در واقع این روش به معنی استفاده از لایه نازکی بر رو یا پشت صفحه چاپی می باشد که آن را در برابر رطوبت و تغییر دما حفظ می کند. لمینت در واقع حالت مایع دارد و انواع مایع بر روی سطوح مختلف عمل چاپ غیر مستقیم را انجام می دهد.

از لحاظ روش ها و فرآینده ها اصولا تقسیم بندی های خاصی در بازار کار وجود دارد. برای مثال براق و مات یا سرد و گرم. اما کلا مفهوم این روش در بردارنده پوش با سطوح پلاستیکی است. سطوح پلاستیکی هم البته در این جا ویژگیهای خاصی دارند از لحاظ، ضخامت ( برحسب میکرون) و ابعاد (رول یا شیت بسته به نوع دستگاه).

لمینت چاپ نیست، بلکه بعد از اینکه کار چاپ می شود آنرا پرس یا لمینت می کنند که با عرض های مختلف دستگاه های آن در شرکت ارایه می شود،.که دو نوع می باشد شامل نوع گرم و سرد که سرد آن نازکتر، تقریبا زیباتر، ظریفتر و گران تر است.

ولی نوع رایج لمینت گرم بصورت مات یا براق است که معمولا برای کارهای بزرگ یا همان لارج فرمت یا پلات استفاده می شود. متداول ترین روش، روش گرم است که در آن پوشش پلاستیکی را با حرارت بر روی سطح می کشند. این کار از قدیم هم رایج بود که به آن در اصطلاح عام به آن پرس می گفتند و برای کارها در قطع کوچک بود. دستگاه های امروزی البته بیشتر رول هستند و در کشور ما آنرا بیشتر در چاپخانه هایی که دستگاه های چاپ دیجیتال دارند می توان یافت.

روش سرد بیشتر برای محافظت از سطح کار چاپ شده و ایجاد جلوه های هنری است. تفاوت این روش با روش گرم در نبودن حرارت و بکار بردن یک لایه بسیار نازک در این سیستم است و می توان گفت که معادل کار سلفون کشی است.

البته این کار با پاشیدن مواد مایع خاص پلیمری هم امکان دارد که به آن کوتینگ می گویند.اصولا بعد از پلات کار چاپ شده آن را لمینت می کنند. که شدت رنگ‌ها و کنتراست رنگی در تصاویر چاپ شده را بهبود می‌بخشد. تصاویر چاپ شده با رنگ‌های درخشان، بیانگر کیفیت بالاتری هستند. این روش مانع از چین و چروکیدگی، لک‌شدن، آفتاب خوردگی، سیاه شدگی، پریدگی رنگ و یا چربی، اثر انگشت و سایر آسیب‌های موجود در محیط، بر کار چاپ شده می‌شود.

کوتد لمینت

کوتد یا همان پلات از چاپ های مناسب برای فضای داخلی است که به صورت مناسب برای فعالیت تبلیغاتی مورد استفاده قرار می گیرد. چاپ کوتد دارای زیبایی و ظرافت بالایی است که رزولیشن چاپی در آن بسیار بالا است. وضوح تصویر در کوتد به نحوی است که برای دید از نزدیک بسیار مناسب و کاربردی است.

این در حالی است که روش های نظیر کوتد که از هزینه پایینی برخوردارند دارای وضوح و زیبایی در حد چاپ کتد نیستند. به عنوان مثال چاپ بنر بیشتر برای دید از دور مناسب است و رزولیشن چاپی در حد کوتد یا همان پلات را ندارد.

کوتد لمینت

چاپ کوتد توسط دستگاه مخصوص که پلاتر نام دارد در سریعترین زمان ممکن و با کیفیت مناسب انجام می شود. پس از چاپ کوتد یا همان پلات بر روی کاغذ کوتد، توسط دستگاه لمینتور عملیات چاپ روی پلات انجام می شود.

در کوتد با ایجاد یک لایه محافظ بر روی متریال چاپی هم زیبایی و جلای اثر چاپی را بالا می برد و هم از سوی دیگر مقاومت اثر چاپی را در برابر عوامل محیطی نظیر نور و … بالا می برد و بدین ترتیب عمر کوتد افزایش می یابد.

کوتد چاپی برای عملیات لمینت را می توان به دو صورت استفاده کرد. کوتد گرم و کوتد سرد دو روش عمده برای این کار هستند که از لحاظ کیفیتی متفاوت می باشند.

کوتد سرد و کوتد گرم

برای عملیات لمینت کردن می توان کوتد سرد و یا کوتد گرم را انجام داد. این دو روش چاپی با یکدیگر متفاوت هستند و کیفیت متفاوتی را عرضه می نمایند. در روش کوتد  سرد از حرارت جهت لمینت کردن استفاده نمی شود.

از این جهت چاپ حاصل شده دارای ظرافت خاص و زیبایی بیشتری است. البته از نظر قیمت چاپ کوتد سرد ، قیمت بالاتری نسبت به کوتد گرم دارد. از لحاظ گستردگی استفاده معمولا از کوتد گرم بخصوص در مورد چاپ های لارج فرمت بیشتر استفاده می شود.

ولی زیبایی و ظرافت کوتد سرد به مراتب از کوتد گرم بالاتر است.

چاپ کتد

لمینت

چاپ کوتد از روش های تبلیغاتی مناسب است که برای تبلیغات فضای باز مورد استفاده قرار می گیرد. بعد از چاپ کوتد عملیات پرس روی کوتد یا همان پلات انجام می شود. عملیات لمینت کردن می تواند بصورت سرد و یا گرم انجام شود.

انتخاب طرح های مناسب بر روی چاپ کوتد می تواند قدرت اثر بخشی فراوانی را در مخاطبان فراهم نماید. این طرح ها متناسب با موضوع و هدف چاپی است و بایستی متناسب با مخاطبان انتخاب شوند.

البته طرح های پیش ساخته نیز جهت چاپ کوتد وجود دارد که مراجعه کنندگان می تواند متناسب با موضوع و هدف خود از این طرح ها استفاده کنند، ولی برای ایجاد یک اثر منحصر به فرد و ممتاز نیاز به ایجاد طرحی زیبا و خاص است که بایستی توسط طراحان حرفه ای ایجاد شود. چاپ کوتد با طرحی زیبا و موثر می تواند شما را در رسیدن به اهداف چاپ کوتد یاری رساند.

قیمت کوتد

بخشی از قیمت لمینت مربوط به چاپ کوتد است و بخشی دیگر مربوط به لمینت کردن، حال می تواند بصورت گرم یا سرد انجام شود. نوع سرد دارای قیمت بالاتری نسبت به نوع گرم است ولی زیبایی بیشتری دارد زیرا چاپ ظریفتر و نازک تر است.

بیشتر لمینت گرم برای چاپ های لارج فرمت استفاده می شود. کیفیت لمینت سرد و گرم یکی از عوامل دخیل در تعیین قیمت کوتد لمینت است. این در حالی است که عوامل دیگری هم در قیمت نهایی تاثیرگذار است. کیفیت متریال مورد استفاده یکی از این عوامل است. با استفاده از متریال با کیفیت تر می توان چاپ زیبا و اثر بخش تری را برای مخاطبان فراهم کرد. متراژ و ابعاد کوتد لمینت درخواستی هم در قیمت نهایی بسیار تاثیرگذار می باشد.

این در حالی است که همه واحد های چاپی امکان چاپ کتد لمینت در ابعاد عریض را ندارند.

چاپ کتد لمینت تهران

شرکت چاپ و انتشارات یکی از معتبرترین مراکز چاپ کتد لمینت تهران بوده که از تجهیزات به روز جهت چاپ انواع کتد لمینت بهره برده و قابلیت چاپ پلات لمینت در انواع ابعاد چاپی و با بالاترین کیفیت ممکن را داراست.

این مرکز هم توانایی چاپ کوتد لمینت سرد و هم کوتد لمینت گرم را با درجه کیفیت بالا و با قیمت مناسب را دارد. علاوه بر کوتد لمینت شرکت چاپ و انتشارات توانایی انواع چاپ دیگر نظیر مش، استیکر، پوستر،سازه های نمایشگاهی پاپ آپ و… را دارد.

به این مطلب رای دهید
[مجموع: 1 میانگین: 5]