نگاهی به بازارهای جهانی مرکب تا سال ۲۰۲۳ میلادی/مرکب بسته‌بندی شتاب می‌گیرد

نگاهی به بازارهای جهانی مرکب تا سال ۲۰۲۳ میلادی/مرکب بسته‌بندی شتاب می‌گیرد

 

تحرکات چشمگیری که در بازار جهانی مرکب درحال رخ دادن است این بازار را تا سال ۲۰۲۳ کاملا دگرگون خواهد کرد. فناوری، تغییرات جمعیتی جهان و تغییر استراتژی برندها در استفاده از بسته بندی چاپ شده و دیگر اقلامی که در چاپ آن، از مرکب استفاده می شود، بازار مرکب را تا سال ۲۰۲۳ با تحولات فراوانی روبرو خواهد کرد. مؤسسه پژوهشی اسمیترز پایرا در جدیدترین گزارش خود با عنوان «آینده بازارهای جهانی مرکب تا سال ۲۰۲۳  (The Future of Global Ink Markets To 2023) این تحولات را بررسی کرده است.

بازار مرکب و کوتینگ برای صنعت نشر، گرافیک و بسته بندی بسیار بزرگ و متنوع است و از بخش‌های متفاوت و فراوانی تشکیل می شود که هرکدام به سهم خود شرایط خاصی دارند.

در سال ۲۰۱۸ بیش از ۴/۳ میلیون تن مرکب و کوتینگ به ارزش ۱/۳۹ میلیارد دلار در سراسر جهان مصرف شد. پایرا پیش بینی می‌کند تا سال ۲۰۲۰ این رقم به ۶/۳ میلیون تن به ارزش ۷/۴۴ میلیارد دلار برسد که رشدی معادل ۳/۱۴ درصد را نشان می‌دهد.

دلیلی اصلی افزایش قیمت مرکب و کوتینگ، گذار از تکنولوژی آنالوگ به دیجیتال است. مرکب‌های دیجیتال گران‌تر از مرکب‌های دیگر فرآیندهای چاپی است. از سوی دیگر دغدغه‌های محیط زیستی و قوانین جدید باعث شده که چاپکاران هر چه بیشتر به استفاده از مرکب‌های با ضریب مهاجرت یا نفوذ پایین به محتوای بسته   (low migration) که گران‌تر هستند و همچنین مرکب‌هایی روی بیاورند که در سرعت‌های بالای ماشین کیفیت خود را از دست نمی‌دهند.

مواد اولیه تولید مرکب نیز گران‌تر شده که همه این عوامل دست به دست هم داده و باعث افزایش قیمت مرکب می‌شود. افزایشی که دست کم تا سال ۲۰۲۳ ادامه پیدا خواهد کرد.

تغییرات فناورانه در بازار مرکب

تکنولوژی باعث شده تا کانال ارتباطی بین شرکت‌ها با مصرف‌کنندگان )بی‌۲ س) و شرکت‌ها با شرکت‌ها )بی‌۲‌بی( دستخوش تغییر و تحول شود. در حال حاضر ارتباط از طریق اینترنت و موبایل در مقایسه با چاپ، سهم بیشتری از بازار تبلیغات و دیگر روش‌های ارتباطی را به خود اختصاص داده است همین رویکرد تأثیر فراوانی در صنعت چاپ انتشاراتی (به ویژه روزنامه)، اسناد و اوراق تراکنشی، کتاب‌های راهنما (دایرکتوری) گذاشته و تیراژ این محصولاهای چایی را تا حد زیادی کاهش داده است. صنعت تبلیفات بیش از پیش برای کسب درآمد بیشتر به کانال های ارتباطی مانند اینترنت روی آورده است.

افزایش و تغییر در جمعیت جهان

برخلاف صنعت نشر تقاضای جهانی برای مرکب‌های بسته بندی، در حال رشد است. دلایل فراوانی برای این افزایش وجود دارد که مهمترین آن رشد جمعیت است بر اساس آماری که سازمان ملل متعدد ارایه کرده است، جمعیت جهان از ۳۸/۷ میلیارد نفر در سال ۲۰۱۵ به ۸/۸ میلیارد نفر در سال ۲۰۲۵ خواهد رسید.

نرخ توسعه شهری نیز در این دوره از ۹/۵۳ درصد به ۳/۵۸ درصد خواهد رسید. دیگر تغییرات جمعیتی، شامل رشد طبقه متوسطه به ویژه در آسیا و افزایش تعداد افراد مجردی است که صاحبخانه هستند یا در چند سال آینده خواهند شد.

این تغییرات باعث رشد تقاضا برای بسته‌بندی و سفارش‌ها و بسته بندی غذایی کوچکتر خواهد شد.

صنعت چاپ در مجموع نیز رشد خواهد داشت ولی در مقایسه با بسته‌بندی نرخ رشد آن کمتر خواهد بود. این رشد بیشتر مدیون اقتصاد رو به توسعه کشورهای آسیایی است که تا حدی کاهش رشد اقتصادی در کشورهای غربی را جبران می‌کند.

ارزش این بازار با افزایش رشد چاپ دیجیتال که به طور روزافزون بازارهای سنتی چاپ افست را به تسخیر درمی‌آورد، رشد سریع‌تری را تجربه خواهد کرد.

حجم مصرف مرکب‌های بسته‌بندی در سال ۲۰۱۸، بیشتر از دیگر بخش‌های صنعت چاپ بوده است و تا سال ۲۰۲۳ نیز رشد بسیار خوبی خواهد داشت. در سال ۲۰۲۳ بیش از ۸/۴۰ درصد از کل مرکب‌های مصرفی در صنعت چاپ در بخش بسته‌بندی استفاده خواهد شد.

کدام فرآیند چاپمرکب

در همه بخش‌های صنعت چاپ، تقاضا برای ارایه سریع‌تر کار، کاهش هزینه انبارداری در زنجیر تولید و توزیع کالا و استفاده از فرایند شخصی‌سازی در حال افزایش است. بین سال‌های ۲۰۱۳ تا ۲۰۲۳ ارزش بازار مرکب‌های دیجیتال ۳ برابر می‌شود. درعین حال مرکب‌های آنالوگ تنها ۴/۱۵ درصد رشد می‌کند. ارزش بازار مرکب‌ها و کوتینگ‌های دیجیتال در سال ۲۰۱۸ از کلیه مرکب‌های دیگر فرآیندهای صنعت جاب بیشتر بود و تا سال ۲۰۲۳ سهم  آنها از کل صنعت چاپ به ۵۶ درصد خواهد رسید. بین سال ۲۰۱۸ و ۲۰۲۳ چاپ جوهر افشان بیشتر از دیگر فرایندهای چاپی رشد می‌کند و تقریبا ۳ میلیارد دلار به ارزش بازار آن اضافه خواهد شد. دلیل عمده آن نیز استفاده هرچه بیشتر از فرآیند جوهرافشان برای کاربردهای بسته بندی و چاپی است.

تحولات در فناوری تولید مرکب چاپ

در میان فرایندهای چاپ آنالوگ در سطح جهانی، تنها مرکب‌های فلکسو ، گراور و لترپرس رشد خواهند کرد. چاپ فلکسو تنها فرایندی است که بین سال ۲۰۱۸ و ۲۰۲۳ در تمام مناطق جهان رشد خواهد کرد. علت این امر نیز افزایش تقاضای مرکب برای چاپ بسته بندی و چاپ تجاری است.

بین سال‌های ۲۰۱۳ و ۲۰۲۳ مرکب‌های پایه آب و یووی و تونر سهم خود را در بازار مرکب افزایش می‌دهند و مرکب‌های پایه روغنی و حلالی با کاهش تقاضا مواجه خواهند شد. این در حالی است که در سال ۲۰۱۳ مرکب‌های پایه روغنی بیشترین حجم تقاضا را برای مرکب در سطح جهان داشتند. در سال ۲۰۲۳ این مرکب‌ها کماکان بیشتر از مرکب‌های دیگر مورد استفاده قرار خواهند گرفت، ولی ارزش بازار تونر ( ۳/۱۳ میلیارد دلار) و مرکب‌های پایه آب ( ۸/۹ میلیارد دلار ) بیشتر از مرکب‌های پایه روغنی خواهد بود. کاهش میزان استفاده و ارزش بازار مرکب‌های پایه روغنی در نتیجه کاهش تقاضای کلی برای چاپ افست رخ می‌دهد.

منبع: مجله چاپخونه

به این مطلب رای دهید
[مجموع: ۱ میانگین: ۵]

این پست دارای یک نظر است

  1. روابط عمومی

    مطلب جالبی بود ممنون

دیدگاهتان را بنویسید