چاپ کتاب و نشریه

چاپ کتاب ، نشریه و مقاله

چاپ کتاب ،نشریه و مقاله یک بازار مفید برای رسیدن به اهداف بزرگ است. شما چه دانشجو باشید و بخواهید در مصاحبه ی دکترا شرکت کنید و چه استاد دانشگاه باشد و خواهان افزایش رتبه ی علمی و شغلی خود باشید ، چاپ یک کتاب امتیازات بسیاری را برای شما به همراه خواهد داشت و به شکل ساده تر، پلی است برای رسیدن به اهداف علمی هر شخص فرهیخته.اگر هم که نویسنده باشید چاپ کتاب راهی است برای ثبت کردن اثر خودتان و معرفی آن به دنیای بیرون.

نشریات و مجلات هم که براساس زمان چاپی که ناشر تعیین میکند چاپ میشوند.

 • مراحل چاپ کتاب
 1. آماده کردن فایل تایپ شده توسط نویسنده یا تایپیست

 2. اخذ شابک، فیپا و مجوز ارشاد

 3. صفحه بندی و تهیه اوزالید

 4. تایید اوزالید توسط نویسنده

 5. تهیه زینک

 6. چاپ کتاب

 7. صحافی

البته مراحل بالا را هر نویسنده ای میتواند طی کند ولی اگر کار خود را به شرکتی بسپارید که تمامی مراحل بالا را در یک مجموعه انجام دهد مسلما در انجام کارها تسریع میشود.

 • روش های چاپ کتاب و نشریات

برای چاپ کتاب روش های متفاوتی وجود دارد ، اما در این بخش ما به دو روش معمول چاپ کتاب کفایت میکنیم:

 • چاپ دیجیتال

این روش را معمولا چاپ با تیراژ پایین می نامند و در آن از فیلم و زینک استفاده نمی شود.معمولا کتاب ها و نشریاتی با نسخه های زیر 200 عدد را با این روش به چاپ میرسانند.

 • چاپ افست

این روش دارای کیفیت بسیار مطلوبی نسبت به چاپ دیجیتال است و میتوان بهترین روش چاپ را چاپ افست نامید.در نمونه هایی که تعداد نسخه ی آن ها بالای 1000 عدد است ، این روش مقرون به صرفه خواهد بود.

 • سایز یا قطع کتاب

قطع های زیادی برای چاپ یک کتاب وجود دارد که مهمترین آن ها :

 • سایز رقعی

( 14.5 * 21 )که بیشتر برای کتابهای ادبی و عمومی استفاده می شود.

 • سایز وزیری

(17.5 * 25) که بیشتر برای کتابهای دانشگاهی و تخصصی استفاده می شود.

 • سایز رحلی

(21 * 29) که بیشتر برای کتابهای کمک درسی استفاده می شود.

و قطع های دیگر مانند جیبی ، پالتویی، خشتی، سلطانی …

البته انتخاب سایز کتاب محدودیت ندارد و کاملا سلیقه ای است.

قطع های مختلف کتاب در چاپ کتاب

چاپ کتاب ترجمه شده

شرایط چاپ کتاب ترجمه شده همان مراحل عادی چاپ کتاب را دارد و همان مراحل اداری و مجوزات را باید دریافت کنید. برای جلوگیری از مشکلات قانونی حق تکثیر ، باید از نویسنده یا ناشر خارجی کتاب اجازه دریافت شود که متاسفانه به دلیل عدم عضویت ایران در کنوانسیون جهانی ، قانون کپی رایت وجود ندارد و به ندرت نیز به آن احترام گذاشته میشود.

انجام مراحل چاپ را در چند سطر به اختصار توضیح میدهیم:

1- تایپ

گاهی نویسندگان عزیز در خواست دارند تا نوشته های ارزشمند ایشان با رعایت قوانین ادبی و به دور از هر اشکالی تایپ شود که ما در این مجموعه این امر را امکان پذیر کرده ایم. مطالب شما در کمترین زمان و با کیفیت هر چه تمام تر تایپ میشود تا آماده ی مرحله بعد یعنی صفحه آرایی شود.

2- صفحه آرایی و لیتو گرافی

بعد ازینکه مطالب تایپ شد و یا فایل آماده ی تایپ شده در قالب pdf  در اختیار ما قرار گرفت همکاران ما در واحد لیتو گرافی با توجه به قطع کتاب و قطع کاغذ موجود در شرکت و یا در خواست شما کتابتان را صفحه آرایی و صفحه بندی میکنند و در آخر اوزالید تهیه میشود و در اختیار مشتری قرار میگیرد تا قبل از چاپ نمونه کتاب به رویت مشتری برسد تا اگر غلط املایی و یا احیانا جا افتاده ای در متن باشد اصلاح شود وقتی مشتری اوزالید را تایید کرد در لیتوگرافی از فایل نهایی زینک تهیه میشود و در اختیار واحد چاپ قرار میگیرد.

3- چاپ

در این مرحله با توجه به رنگ های موجود در کتاب و درخواست مشتری و هم چنین صلاحدید مدیر تولید ماشین چاپ انتخاب میشود و کتاب به زیر چاپ میرود . همکاران متخصص ما در واحد چاپ با نهایت دقت و تجربه به بهترین شکل و با کیفیت ترین حالت کتاب مشتری را چاپ کرده و به واحد صحافی تحویل میدهند.

4- صحافی

در این قسمت کاغذ های چاپ شده برش خورده و در قسمت ترتیب مرتب شده و شکل کتاب به خود میگیرد . عطف کتاب چسب خورده و یا دوخت میشود و جلد نیز اضافه میشود بدین ترتیب کتاب مشتری گرامی آماده ی بسته بندی و تحویل است.

5- بسته بندی

برای حمل و نقل راحت تر، کتاب ها باید بسته بندی شوند.گاهی با تمسه و گاهی با دستگاه شیرینگ کتاب ها پک میشود تا در فرایند حمل و تا رسیدن به دست مشتری آسیبی نبیند.

سفارش آنلاین                صفحه ارتباط با ما

به این مطلب رای دهید
[مجموع: 5 میانگین: 5]