استاد عشق ( چاپ 98 )

(دیدگاه کاربر 2)

500,000 ریال

استاد عشق نوشته‌ی ایرج حسابی به شرح زندگی و تلاش‌های پروفسور محمود حسابی، پدر علم فیزیک و مهندسی نوین ایران می‌پردازد.کتاب حاضر را سازمان چاپ و انتشارات منتشر کرده است.

توضیحات

استاد عشق

مقدمه

استاد عشق در سال های گذشته ۹۲بار تجدید چاپ شده است و دوستداران علم در ایران،توسط کتاب استاد عشق با زندگی پدر فیزیک ایران ،بیشتر آشنا می شوند.

به عنوان یک ایرانی بارها نام پروفسور حسابی را شنیده‌ایم. بعضی‌ها می‌دانند که ایشان پدر علم فیزیک و مهندسی‌ نوین ایران هستند. برخی دیگر هم فقط اسم ایشان را بر سردر مدرسه‌ای یا مرکزی دیده‌اند. راستی شما چقدر پروفسور حسابی را می‌شناسید؟ ما در ادامه این مطلب، به معرفی کتاب استاد عشق پرداخته‌ایم که درباره پروفسور حسابی است.

معرفی کتاب استاد عشق: چرا؟

به نظرم این کتاب نیاز به چرایی نداره و این رو از فروش بسیار بالایی که داره میشه متوجه شد و میشه با نگاه اول به پشت و روی جلد و صفحات اول متوجه شد با چه جور کتابی مواجه هستیم هر فردی در زندگیش سختی هایی رو دیده و وقتی با یک سری از تجربیات ، درد ها ، شکست ها و زخم هایی که از قبل تجربه کرده شروع میکنه به مطالعه این کتاب ، انگار در بعضی لحظات مطالعه کتاب همه اون تجربیات براش شیرین میشه چون میبینه سختی هاست که تو رو از قله های هموار و کوتاه به صعود کردن از قله های دشوار راهنمایی میکنه.

جمله های ناب

میگویند دکتر حسابی از مادر بزرگشون با لفظ “خانم” یاد میکنند و دلیلش رو این میدونستند که ” خانم و آقا بودن آسان نیست سابقه، تربیت و نجابت باید فراهم باشد . ایمان و اعتقاد از ارکان خانم و آقا بودن است . اگر خانم و آقایی به این مرتبه برسند ،می دانند که چه کارهایی باید بکنند و چه کارهایی نباید انجام دهند یا به قول حافظ آن قدر هست که بانگ جرسی می آید … خانم و آقا هیچ گاه دروغ نمیگویند و در نشست و برخواست و خیلی از مسائل  اجتماعی آداب لازم را رعایت میکنند.

تجربه خوانندگان کتاباستاد عشق

واقعیت این هست که استاد عشق در ظاهر یک زندگی نامه هست اما در باطن برای من و احتمالا کسانی که اون رو مطالعه کردن فراتر از یک کتاب هست برای من که سه بار استاد عشق رو مطالعه کردم هر بار نکته ای جدید رو یاد گرفتم شاید بعضی مواقع باید در کارگاه ها و سمینار ها به جای توصیه مطالعه کتاب ” اثر مرکب دارن هاردی” این کتاب رو معرفی کنن …

شاید !برای من درس های زیادی داشته و داره از مدیریت زمان میگم که در اخر کتاب صفحه ای هست : در باب کارهایی  در طول روز دکتر حسابی و در اکثر مواقع سال انجام میدادن از همت مضاعف ایشون بگم براتون که بهم یاد داد: با خدماتی که برای کشورشون و خانواده شون انجام دادن از رسالت داشتن ایشون براتون تعریف کنم که : زمانی نمیدونستن که چه رشته ای رو دوست دارن.

ولی ظاهرا اون زمانرسالتشون پیدا کردن رسالت خودشون بودهمنظورم به اون زمان هایی بوده که ایشون چندین رشته سنگین دانشگاهی رو میخونن ولی باز میبینن یه ندایی درونشون هست که میگه این اون چیزی که میخوای نیست و ایشون اونقدر میرن دنبالش تا به چیزی که میخوان میرسننکته بعدی داشت برام داشت یادگیری کار افرینی از ایشون هست چطور؟از این منظر که در این کشور اولین هایی رو رقم زدن که کسی بهش فکر نمیکرددر کتابشون پر از اولین هایی هست که ساختند و خلق کردند ان هم با پیش پا افتاده ترین وسایل و امکانات و در اخر از ایشون یاد گرفتم

موفقیت حاصل ره یک شبه نیستاین رو از اون جا میگم که روزها در بستر بیماری بودند ولی تحمل کردندغریبه ها نقشه سر به نیست کردن ایشون رو داشتند ولی باز تحمل کردند و درد مرگ رو جان خریدندو از انجا که بزرگ ایشان ، پدرشون ، درد ها و ظلم هایی رو روا داشتند و بشان و خانواده شون ولی دکتر حسابی در تمام عمر از ایشان حتی کلمه به بدی یاد نکرد

به یاد دکتر محمود حسابی

استاد عشق من و تمام ایرانم

آشنایی با استاد عشق

استاد عشق

استاد عشق مجموعه‌ای از خاطرات پروفسور سیدمحمود حسابی است که فرزند او، ایرج حسابی، آن‌ها را جمع‌آوری و تدوین کرده است. این کتاب، برای اولین بار در سال ۱۳۸۰ چاپ و منتشر شد که با استقبال اهالی کتاب در سال ۱۳۹۲ به چاپ هفتادوسوم رسید.استاد عشق تا سال ۱۳۹۸به آمار استثنایی ۹۲ بار چاپ رسیده است.

کتاب استاد عشق شامل ۱۸ بخش است که با درآمدی بر زندگی پرفسور حسابی آغاز می‌شود. در ادامه نیز به روایت خاطرات و افتخارات ایشان پرداخته شده است. در آخر کتاب هم عکس‌هایی از مراحل مختلف زندگی این شخصیت برجسته وجود دارد.

زندگی سخت پروفسور حسابی در دوران کودکی به‌دلیل بی‌مهری‌های پدرشان،‌ بیماری مادر، غربت و دوری از وطن و همچنین تلاش‌هایشان در زمینه تحصیل و پیشرفت علمی برای کسانی که به‌دنبال رسیدن به اهداف و یافتن جایگاهی علمی‌اند، بسیار الهام‌بخش است.

روایت زندگی ایشان از زبان پسرشان باعث شده تا با جزئیات بیشتر و از نزدیک‌تر با شخصیت ایشان آشنا شویم، این روایت‌ها به‌قدری جالب توجه است که از همان ابتدای کتاب مخاطب را مجذوب داستان زندگی ایشان می‌کند.

از نکات جالب‌توجه در مورد شخصیت پروفسور حسابی، توجه او به فرهنگ ایرانی و همچنین اهمیتی است که برای تربیت فرزندانش قائل است. برای مثال، پروفسور حسابی که خودش شیفته و عاشق حافظ بود، در شب یلدا، هنگامی که متوجه می‌شوند ایرج، عبارتی را در غزل حافظ اشتباه می‌خواند، تصمیم می‌گیرند که شعر حافظ را به او بیاموزد. دراین‌باره ایرج حسابی می‌گوید: «من که از این تصمیم خوشحال شده بودم، با خود گفتم حداکثر دو سه هفته بیشتر طول نمی‌کشد و دیوان حافظ را تمام می‌کنیم. از فردای آن روز حافظ خواندیم. از شبی نیم‌ساعت شروع شد و به دو ساعت‌ و‌ نیم رسید، تا اینکه پس از ۵ سال دیوان حافظ تمام شد.»

  • جالب است بدانید، پروفسور حسابی به زبان‌های فرانسه، انگلیسی، عربی، ایتالیایی، سانسکریت، یونانی، پهلوی، اوستا، ترکی، روسی و آلمانی تسلط داشتند.
  • در پی تلاش‌های ایشان در زمینه‌های گوناگون علمی و فرهنگی بزرگ‌ترین نشان علمی فرانسه، کوماندرو دولالوژیون دونور (connandeur de la legion d’honneur) و اُفیسه دولالوژیون دونور (officier de la legion d’honneur) به ایشان اعطا گردید. و در سال ۱۳۶۶ در کنگره شصت سال فیزیک ایران، از ایشان به‌عنوان (پدر علم فیزیک ایران) قدردانی شد.
  • شرح خدمات ارزشمند ایشان پس از بازگشت به وطن از جمله تأسیس دانشگاه تهران نیز از روایت‌های خواندنی این کتاب است.

آیا این کتاب برای شما مفید است؟استاد عشق

اگر به‌دنبال آشنایی بیشتر با شخصیت پروفسور حسابی هستید کتاب استاد عشق بهترین منبع موجود است و اگر به مطالعه زندگی‌نامه مشاهیر علاقه‌مندید، حتما از مطالعه کتاب استاد عشق به‌خاطر روایت زندگی پرفرازونشیب استاد و همچنین ویژگی‌های اخلاقی و شخصیت برجسته علمی ایشان لذت خواهید برد.

بخشی از کتاب استاد عشق

در استاد عشق آمده است که از پدر، مادربزرگ، همسر و هر کس که در گذر زندگی دستی و آغوشی به مهربانی به سویشان گشوده اند. از مادربزرگ خود بارها با لفظ خانم یاد می کنند و آن جا که فرزندانشان در پرسشی ناخواسته و نابه هنگام از لفظ خانم و آقا و تاکید هماره پدر می پرسند.

در پاسخ به تاکید می گویند:(خانم و آقا بودن آسان نیست، سابقه، تربیت و نجابت باید فراهم باشد. ایمان و اعتقاد از ارکان خانم و آقا بودن است، اگر خانم و آقایی به این مرتبه برسند، می دانند که چه کارهایی باید انجام دهند. یا به قول حافظ آن قدر هست که بانگ جرسی می آید … خانم و آقا هیچ گاه دروغ نمی گویند و در نشست و برخاست و خیلی از مسائل اجتماعی آداب لازم را رعایت می کنند.

هیچ‌وقت یادم نمی‌رود، من فقط به‌خاطر اینکه بیش از این‌ها از اروپایی‌ها عقب نیفتیم و هر طور شده دانشگاهی تأسیس کنیم، قبول کردم که علی‌رغم همه‌ی نگرانی‌ها به نزد شاه بروم. حکمت هم با تلاش زیاد وقت ملاقاتی تنظیم کرد و پیش شاه رفتم. بیش از نیم ساعت با شاه صحبت کردم، از ضرورت تأسیس دانشگاه برایش گفتم. او با دقت به حرف‌های من گوش می‌داد. این فرصت برایم غنیمت بود. حرف‌هایم که تمام شد، شاه گفت: همه‌ی این‌‌ها که گفتی درست؛ ولی بگویید این دانشگاه به چه درد می‌خورد؟ فکر کردم باید چند مثال بزنم تا موضوع و اهداف تأسیس چنین مرکزی برایش کاملا روشن بشود و او را متوجه اهمیت آن بکنم…

بخشی از تلاش های بی وقفه علمی دکتر حسابی:

https://welcometoiran.com/mahmoud-hesabi

 

 

 

 

به این مطلب رای دهید
[مجموع: 4 میانگین: 4.3]

توضیحات تکمیلی

وزن 284 g
قطع کار

رقعی

ناشر

شرکت چاپ و انتشارات سازمان اوقاف و امور خیریه

نوع جلد

شومیز

نویسنده

ایرج حسابی

2 دیدگاه برای استاد عشق ( چاپ 98 )

  1. هادی رضایی

    بهترین قیمت موجود در بازاررررررر

  2. سعادت

    تخفيفاشون عاليه تعداد بالا بخايين خيلي خوبببب تخفيف ميدن

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.